Parę lat temu, kiedy ogarniała nas fascynacja Skype’m, myśleliśmy, że nowa technologia przekazywania głosu przez internet będzie służyła jedynie do komunikacji przy pomocy dwóch komputerów. Bardziej wymagający nie byli jednak tak zachwyceni. Dopatrywali się ograniczeń. Twierdzili, że owszem – można dzwonić za darmo do tych, którzy tak jak my, mają konto na platformie. Wszechstronność rozwiązania była w pewnym momencie poddawana przez nich weryfikacji. Udostępniono narzędzie do darmowych rozmów przez komputer na zachętę, a ludzie chcieli od razu móc skorzystać z tego dobrodziejstwa i przez telefon stacjonarny i przez komórkę. Wtedy były to jeszcze odległe marzenia, ale dość szybko okazało się, że powstają telefony IP, które umożliwiają połączenie VoIP bez pośrednictwa komputera. Kwestia obsługi i podłączenia okazała się prosta – telefon jak telefon. Tylko już nie PSTN a nowoczesny – IP. Dochodzi kwestia prostej konfiguracji w panelu użytkownika i można śmiało dzwonić. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić na kosztach połączeń i opłatach stałych. Dodatkowo, daje masę możliwości w postaci usług dodanych – czyż nie do tego przyzwyczaja nas kultura internetu? Do darmowych serwisów i multiplikacji wyboru? PSTN powoli staje się reliktem minionej, analogowej epoki, która odchodzi w naszej świadomości tak szybko, jak szybko rozwija się i zmienia nasze życie globalna sieć.
Coraz więcej firm wyposaża swoje biura w bramki dostępowe i telefony IP. To wygoda i znaczna oszczędność. Podobnie jest w przypadku telefonów komórkowych z obsługą VoIP. Te udogodnienie jest pożądane zarówno przez pracowników korzystających na co dzień z telefonu w celach służbowych, jak i użytkowników indywidualnych, którymi stają się popołudniami. Komórka bez VoIP? Przecież od czasu upowszechnienia bezprzewodowego dostępu do internetu, na wszystkich urządzeniach szukamy oznaczenia świadczącego o możliwości połączenia ich z siecią. Tym bardziej wymagamy takiej możliwości od komórek, które towarzyszą nam każdego dnia.
VoIP’a w kieszeni nie mogą mieć wszyscy posiadacze komórek. Możliwość wykonywania połączeń głosowych przez IP dają smartfony. Użytkownicy tradycyjnych aparatów muszą obejść się smakiem. Jednak coraz więcej z nas staje się posiadaczami bardziej wszechstronnych aparatów, które z pewnością w czasie krótszym niż nam się wydaje, zdominują rynek. Gdy już zaopatrzymy się w konieczny sprzęt, do sprawnego połączenia z VoIP’em potrzebne będzie szybkie łącze internetowej, nawiązane chociażby przez Wi-Fi. Obsługiwanie połączeń VoIP umożliwi skonfigurowanie naszego smartfona jako klienta SIP. Jesteśmy jednak ograniczeni zasięgiem sieci. Wszystko powinno działać dobrze w przypadku połączeń z wykorzystaniem technologii 3G – nasz komórkowy VoIP śmiga, ale wzrastają koszty. Warunkiem jest zatem szybki i tani dostęp do internetu – wtedy IP w kieszeni stanie się prawdopodobnie powszechnym wyposażeniem naszych komórek. Ciekawa staje się zatem perspektywa opozycji: PSTN – VoIP – GSM. Okazuje się bowiem, że VoIP jako jedyna technologia telefoniczna może być wykorzystana także przez aparaty stworzone pierwotnie z myślą o dwóch pozostałych systemach.