Poniżej spisane na szybko wrażenia z drugiego dnia konferencji eComm. Przepraszam za jakość zdjęć, ale to wszystko na co stać Nokię N97 w ciemnym pomieszczeniu.
1. Chetan Sharma mówił o problemach z dużą ilością danych w szczególności w sieci komórkowej
2. Fonolo zaprezentowało swoje rozwiązania – bardzo ciekawe podejście do ułatwienia życia klientom, którzy dzwonią na infolinie – w USA szczegolnie popularne. Zastosowali tzw „deep dialing” i analizowanie oraz wzbogacanie o szybki kontakt drzewek IVR dużych korporacji
3. Teleku – nowa firma, ktora zajmuje sie udostepnianiem prostych API dla developerow aplikacji
4. Poniższa prezentacja dotyczyła włączania ludzi w różne działania „obywatelskie” – np przesyłanie informacji o tym, gdzie w parku narodowym wyrósł określony chwast.
5. Marc A Smith, ConnectedAction – ciekawa prezentacja o mapowaniu sieci społecznych (Twitter, Facebook, etc) – udostępniają darmowy soft – NodeXL
6. Ciekawa prezentacja mówiąca o tym, że wprawdzie telefony komórkowe wypierają telefony stacjonarne, to jednak czasem możliwy jest inny obraz. Telefony komórkowe (smartfony) mogą wspierać połączenia stacjonarne. Na zdjęciu poniżej przykład – telekonferencja na linii stacjonarnej (z kilkoma osobami) sterowana (np lista uzytkownikow i wylaczanie mikrofonu) przez aplikacje na telefonie komorkowym.
7. Rebelvox – nowe rozwiązania dla armii USA. Na pierwszym zdjeciu schemat wymiany danych. Drugie ilustruje problem, że z każdym punktem trzeba łączyć się po kolei za pomocą Push-to-Talk i zmieniając kanały. Rebelvox wymyslił rozwiazanie laczace komunikacje synchroniczna i asynchroniczna, laczace funkcjonalnosc telefonu, poczty glosowej, SMSa i Twittera dla wojska – wszystko jako aplikacja na telefonie komorkowym.
8. Pachube – zbieraja informacje z roznych czujnikow i prezentuja jako AR (Augmented Reality) – to widac na drugim zdjeciu – patrzac przez wyswietlacz telefonu widzimy przyklejony do budynku jego wykres zuzycia energii.
9. Czlowiek z Cisco fantazjowal na temat mozliwosci polaczenia komunikacji na zywo (np Google Wave) z AR – patrzymy na przechodzacych ludzi i widzimy ich uwagi na zywo, np na temat jakiejs ksiazki
10. Ciekawa prezentacja o OpenBTS – darmowym oprogramowaniu do budowy tanich i wydajnych stacji bazowych dla telefonii komórkowej. Przełączanie jest oparte na Asterisku. W ten sposób zbudowano sieć na wyspie w Nowej Zelandii, gdzie mieszka 1300 osób.
11. Cloudvox pokazal sprawdzanie danych o okreslonym numerze w czasie rzeczywistym – dzieki ich API
12. Bardzo ciekawa aplikacja / projekt – Waze – społeczny GPS, z danymi na żywo. Jeżeli pojedziesz wskazaną przez tą aplikację trasą (bo np nikt nia nie jechal) to dostajesz jakas wirtualna nagrode. Podobno bardzo popularne w Izraelu już.
13. Cellictica – wybierasz tłumaczenie np na chiński, mówisz do telefonu po angielsku, a on w czasie rzeczywistym rozpoznaje mowe, tłumaczy i czyta (TTS) po chińsku.
14. Circ.us – ciekawe, innowacyjne kampanie marketingowe
15. Phill Wolff (m.in. ze Skype Journal) mówił o przyszłości Augmented Reality – połączenia rzeczywistości i świata wirtualnego. Tu mała ilustracja:
To najwazniejsze spotrzeżenia z 12 godzin drugiego dnia konferencji.
Jasiu Wyrwiński