Hej ho, hej ho, do szkoły by się szło! Już 1 września z taką właśnie pieśnią na ustach tysiące uczniów ruszy do swoich szkół. No dobrze, przesadziłem z tym entuzjazmem. Łatwo się pisze, kiedy szkołę dawno ma się za sobą. Dla większości jednak myśl o końcu wakacji i rozpoczęciu roku szkolnego jest… (tutaj wpisz swoje odczucia).
A może by tak w tym roku zrobić coś, dzięki czemu zyskamy sobie sympatię nauczycieli i wyróżnimy się z falujących na korytarzach tłumów? Z własnego doświadczenia wiem, że gdy człowiek zrobi coś dla szkoły – choćby to była zwykła strona internetowa – to może tylko na tym zyskać: choćby doświadczenie czy wspomniane już „oko” u nauczycieli.
Na początku musi być jakiś pomysł. Moja propozycja: zbadajmy co szkoła mogłaby zyskać i ile zaoszczędzić po przejściu na technologię VoIP. W tym celu wybrałem się do swojej dawnej szkoły średniej, do której miałem przyjemność uczęszczać ładnych parę lat temu. Zostałem od razu rozpoznany i miło przyjęty przez panią dyrektor i wicedyrektor (czy wspominałem już, że warto nałapać plusów u nauczycieli?). Potrzebowałem informacji ile średnio miesięcznie szkoła wydaje na abonament i rozmowy u operatora tradycyjnego a także ile posiada numerów zewnętrznych i wewnętrznych. Szczerze mówiąc spodziewałem się większych wydatków, ale musimy wziąć pod uwagę fakt, że jest to niewielka szkoła w niewielkiej miejscowości. Przejdźmy do sedna:
– numery zewnętrzne: 2
– numery wewnętrzne: 5
– abonament: 100zł (50zł za każdy numer)
– czas rozmów: 500 minut
– koszt rozmów: 250zł
Widać więc, że szkoła ponosi wydatki rzędu 350zł miesięcznie. Zobaczmy teraz na przykładzie platformy FreecoNet jakie koszty miesięczne ponosiłaby szkoła po przejściu na technologię VoIP:
– konto użytkownika: 1,22zł
– numery zewnętrzne: 2 x 0,73zł = 1,46zł
– numery wewnętrzne: 5 x 0,24zł = 1,20zł
– koszt rozmów: 500 minut x 0,07zł = 35zł
Po podliczeniu wychodzi jakieś 40zł miesięcznie. Oczywiście obliczenia nie są precyzyjne, gdyż nie uwzględniają połączeń na telefony komórkowe, ale już na pierwszy rzut oka widać spore oszczędności. Rocznie uzbiera się sumka, za którą można zakupić np. 2 komputery do pracowni informatycznej. Im szkoła większa, tym oszczędności mogą być większe.
Pamiętajmy też, że przejście na VoIP to nie tylko korzyści czysto finansowe. Co ta technologia mogłaby jeszcze zaoferować szkole? Przejdźmy się do sekretariatu. Po wyjaśnieniu pani w sekretariacie, że nie jestem przedstawicielem handlowym, zapytałem co powiedziałaby na rozwiązanie, które polegałoby na tym, że osoby dzwoniące do sekretariatu mogłyby zasięgnąć różnych informacji odsłuchując „nagrania”, bez konieczności angażowania pracownika sekretariatu. Pani była wyraźnie zachwycona takim pomysłem. Poprosiłem o listę spraw z którymi najczęściej zgłaszają się do niej petenci. Dzięki syntezatorowi mowy i usługom takim jak „Menu” oferowanym przez FreecoNet, osoba dzwoniąca do sekretariatu mogłaby usłyszeć:
Naciśnij 1, aby dowiedzieć się o kierunkach kształcenia w naszej szkole.
Naciśnij 2, aby poznać terminy egzaminów.
Naciśnij 3, aby odsłuchać plan lekcji dla swojej klasy.
Naciśnij 4, aby poznać cennik odpłatności.
Naciśnij 0, aby połączyć się z sekretariatem.
Takie rozwiązanie pomoże usprawnić pracę sekretariatu, a także podniesie prestiż szkoły. Oczywiście każda szkoła może mieć swoje specyficzne potrzeby, które powinniśmy wychwycić i sprecyzować. Dyrekcja mojej byłej szkoły wyraziła zainteresowanie przejściem na VoIP. Pomysł można rozwijać. Przy odrobinie znajomości PHP i MySQL można by stworzyć panel administracyjny z poziomu przeglądarki, który umożliwiałby nauczycielom wprowadzanie zmian do planu lekcji, wyników sprawdzianów itp., a uczniowie czy rodzice mogli by po zalogowaniu się do takiego panelu sprawdzać te informacje. Panel taki można by spiąć z VoIP-em dzięki usłudze „Zintegruj” dostępnej we FreecoNet.
Może jednak ten rok szkolny nie będzie taki straszny? Jako uczeń możesz zyskać spore doświadczenie, które na pewno zaprocentuje w przyszłości. Szkoła zaoszczędzi na połączeniach telefonicznych i zyska na prestiżu. Straci tylko operator tradycyjny, ale taki już jego los w erze VoIP-a…
Przemek Pawluk