Przejdź do menu nawigacji Przejdź do treści aktualnej strony
udogodnienia dla niedowidzących Rozmiar tekstu: Kontrast:  
Artboard 32 Artboard 5 Artboard 19

Telekonferencje na FCN: jak wybrać i uruchomić telefon konferencyjny VoIP

Telefon konferencyjny to nieodłączny element każdego biura. Płaszczki są wykorzystywane nie tylko jako samodzielne urządzenia, ale często też jako wygodne zestawy dźwiękowe do komputera PC. Modeli jest bardzo wiele, a rozpiętość cenowa bardzo duża. Jak wybrać model odpowiedni dla siebie?

Telefon konferencyjny dostępny w naszym sklepie
Yealink CP860 Telefon konferencyjny z dwoma mikrofonami zewnętrznymi

Przedstawiamy Yealink CP860

Yealink CP860 to uniwersalny telefon konferencyjny, przeznaczony do sali o wymiarach około 6m x 6m (zasięg mikrofonu to 3 metry). Oznacza to, że będzie doskonały do 90% sal konferencyjnych w polskich firmach. Gdyby nasze pomieszczenie nie miało kwadratowego kształtu, telefon już w zestawie podstawowym wyposażony jest w dwa dodatkowe mikrofony, które pozwolą wychwycić dźwięk z jego odleglejszych zakątków. Telefon można podłączyć do komputera lub telefonu komórkowego/smartfona – funkcjonuje wtedy jako mikrofon i zestaw głośnikowy. Może być zasilany przez kabel sieciowy w przypadku urządzeń sieciowych obsługujących standard PoE.

Przejdź do strony produktu»

Masz jednak ambitniejsze plany i więcej sal do wyposażenia? Wydaje ci się, że twój największy pokój konferencyjny potrzebuje telefonu za 10 000 zł (tak, są na rynku tak drogie urządzenia), a nasz Yealink nie da rady?

Zanim wydasz pieniądze na kombajn, którego funkcje będą “kurzyć się” przez większość czasu, zapoznaj się z naszych prostym poradnikiem na start i podejmij dobrą decyzję. Istotne są te trzy pytania:

Jaki jest rozmiar i kształt pomieszczenia oraz stołu?

Bardziej chodzi o to, w jakiej odległości od urządzenia będą siedzieć uczestnicy telekonferencji. Yealink CP860 ma równomierny zasięg 3 m. Jeżeli ktoś będzie siedzieć na końcu prostokątnego i podłużnego stołu telekonferencyjnego, nie będzie słyszany w czasie rozmowy. Zasięg mikrofonów poszerzamy za pomocą dodatkowych mikrofonów zewnętrznych. Mają one kąt działania 120*. Zasadę ich rozmieszczania przedstawia ilustracja z instrukcji telefonu:

Układ rozszerzony w sali konferencyjnej Yealink CP860: schemat pokazujący rozłożenie mikrofonów i zasięgi. Dodatkowe mikrofony ułożone w zasięgu do 1,8m od centralnego mikrofonu, mają kąt nagrywania 60 stopni.
Układ rozszerzony w sali konferencyjnej Yealink CP860 (Źródło: instrukcja Yealink CP860)

Czym są pokryte ściany i podłoga?

Płaszczki dysponują czułymi mikrofonami, aby rejestrować dźwięk w promieniu kilku metrów od swojego środka. Każdy taki telefon programowo niweluje szumy, trzaski i inne niepożądane dźwięki, ale tak czy owak – dobra akustyka pomieszczenia dużo daje. Obecność wykładziny znacznie zwiększa komfort rozmowy i ogranicza echo. Podobnie działają wszystkie elementy znajdujące się na ścianach (plakaty, tablice, ekrany).

Jak planujesz korzystać z płaszczki?

  • Jeżeli chcemy organizować wideokonferencje lub po prostu do rozmów grupowych wykorzystujemy aplikacje komputerowe , to chcemy mieć urządzenie, które można podłączyć do komputera. Telefon konferencyjny funkcjonuje wtedy jako wygodny zestaw mikrofonowo-głośnikowy;
  • Jeżeli nie mamy dostępnego wygodnie gniazda zasilania w sali konferencyjnej, możemy chcieć modelu zasilanego przez kabel sieciowy (PoE). Praktycznie wszystkie modele telefonów konferencyjnych oferują tę możliwość, Yealink CP860 także. Wymaga to jednak, aby router/switch, do którego podłączone ma być urządzenie, także obsługiwał standard PoE.
  • Na rynku są też dostępne modele bezprzewodowe, łączące się z siecią przez stację DECT i pozwalające na kilkadziesiąt godzin rozmów bez ładowania. Jedno urządzenie może nam wtedy obsłużyć kilka pomieszczeń.

Co (teoretycznie) możesz zyskać inwestując w droższe urządzenia?

Pomijając jakiekolwiek dodatkowe funkcje, które wymyśli producent (o tym, czy ich potrzebujemy musimy zadecydować sami) – np. obsługę systemu Android i aplikacji VoIP, nagrywania spotkań na pamięć USB lub kartę SD – najczęściej wyższy koszt telefonu jest związany z poprawą jakości dźwięku i zasięgu mikrofonu.

Telefon konferencyjny, mający komfortowo obsłużyć duże pomieszczenie, wychwytując samą mowę, bez dodatkowych szumów tła, pomieszczenia, trzasków, czy chociażby zakłóceń wywołanych obecnymi w pomieszczeniu smartfonami podłączonymi do sieci bezprzewodowej – musi mieć naprawdę doskonałej jakości mikrofony i głośniki. To one w głównej mierze decydują o koszcie.

Urządzenie z zasięgiem 6m będzie znacznie droższe niż to o zasięgu 3m. W końcu nie chodzi tylko o czułość mikrofonu, ale także możliwość usuwania niepotrzebnych szumów i trzasków z tła, których super-czuły mikrofon wychwyci więcej.

Jeżeli nie organizujemy walnego zgromadzenia na 500 osób – telefon konferencyjny z dodatkowymi głośnikami, w cenie do 3000 zł powinien całkowicie spełnić nasze oczekiwania.

Jak uruchomić telekonferencję na płaszczce CP860?

Są dwa sposoby aby zorganizować rozmowę grupową na Yealink CP860.

  • Skorzystanie ze zwykłego połączenia konferencyjnego jakie udostępnia każdy operator telekomunikacyjny, przez dzwonienie do kolejnych uczestników spotkania z interfejsu telefonu. Yealink CP860 pozwala połączyć się z maksymalnie z 5 osobami w ten sposób, przez kolejne wybieranie połączeń do nich (z listy kontaktów, lub ręcznie);
  • Uruchomienie na platformie FCN usługi pokoju telekonferencyjnego, co pozwoli firmie uzyskać konto SIP z przypisanym pokojem telekonferencyjnym, na który będzie mogła wdzwonić się dowolna liczba osób (w tym użytkownik płaszczki). Numer pokoju można dodać do listy kontaktów płaszczki, np. jako „Telekonferencja Marketingu”, „Telekonferencja Sprzedaży” etc.

Szybkie porównanie funkcji i możliwości zawiera tabela:

Porównanie telefonu konferencyjnego i funkcji Telekonferencje FCN
Parametr  Połączenie konferencyjne Telekonferencje FCN
Maksymalna liczba uczestników 5 50
Organizacja Użytkownik płaszczki wybiera kolejne połączenia z jej klawiatury i/lub książki adresowej Każdy uczestnik musi zadzwonić na numer miejski telekonferencji
Opłata za połączenie Nawiązujący połączenie płaci za każde z 5 połączeń według stawki operatora Każdy z uczestników (w tym użytkownik płaszczki) płaci za dzwonienie do pokoju, zgodnie ze swoją stawką na stacjonarne
Powitanie uczestników (syntezator)
Zabezpieczenie PIN
Telekonferencja jako kontakt w książce adresowej
Zezwolenie wybranym osobom na połączenie (bez PIN)

Teoretycznie, dzięki naszej usłudze – nie potrzebujesz płaszczki, aby prowadzić telekonferencje – zrobisz to również z zestawem multimedialnym, albo nawet z pomocą zwykłych telefonów biurkowych lub komórkowych (do pokoju telekonferencyjnego dzwoni się po prostu jak na zwykły numer miejski). Główne atuty płaszczki, które decydują o tym, że są one tak popularne w biurach na całym świecie – są doskonałej jakości mikrofony i głośniki, które w wygodny sposób pozwalają na swobodną rozmowę wielu uczestnikom zgromadzonym w jednym pomieszczeniu, bez zbędnych zabaw z okablowaniem.

Jak zacząć? Płaszczkę można kupić w naszym SKLEPIE – usługę telekonferencji zamówisz tutaj.

Przydatne funkcje:

Przydatne dla telekonferencji funkcje

Funkcja

Opis

Telekonferencje

Telekonferencje »

Pokój telekonferencyjny na platformie FCN. Funkcjonuje pod dowolnym numerem miejskim, na który dzwonią wszyscy uczestnicy. Pokój można zabezpieczyć PIN-em lub metodą CLIP (tzn. pozwolić dzwonić do niego tylko konkretnym osobom). Uczestników spotkania może witać syntezator mowy, albo nagrany wcześniej komunikat.

Autoryzuj: klucz

Autoryzuj »

Ta funkcja jest już wbudowana w telekonferencje na FCN, ale warto wiedzieć, że można ją stosować w wielu innych sytuacjach. Definiuje kto i na jakich zasadach może wdzwonić się na numer telefonu.

Nagrywanie: REC

Rejestrator rozmów »

Sprzedawany przez nas telefon konferencyjny Yealink CP860 posiada styk USB – na wpiętą pamięć USB można zgrywać nagrane spotkania, ale można to robić też z pomocą naszej usługi, trzymając nagrania na naszym serwerze.


Zamknij [X]